ESOC LONG-O

13th March 2005

 

We were lucky to have a magnificent day, and chatting to the competitors following the event, most enjoyed the experience. When planning I tried to offer varied route choice and chatting to competitors afterwards they all had different routes to talk through, which was most pleasing.

 

All in all a great day,

 

See ya soon and many thanks

Ron Nolan

 

FINAL RESULTS

 

Short Course  10km  

 

Position

Name

Club

Time

1

Mark Johnston

Carnethy

1:10:55

2

Stuart Robb

Unatt

1:27:09

3

Andrew Dalgleish

ESOC

1:29:35

4

Alison O’Neil

EUOC

1:29:58

5

Chris McLeod

ESOC

1:46:15

6

Graham Ross

INT

1:46:32

7

Ben Bate

ESOC

1:49:31

8

Bill Gauld

ESOC

1:49:32

9

Steve Aubles

INT

1:50:22

10

Pete Younger

ELO

1:54:43

11

Diana Turner

Solway

1:56:05

12

Katy McNeil

Moray

1:56:43

13

John Anderson

Tay

2:00:00

14

Colin Ledlie

INT

2:00:10

15

Nigel Fawthrop

ESOC

2:01:05

16

Lindsey Knox

RR

2:02:54

17

Kate Thomas

Clyde

2:04:08

18

Margaret Dalgleish

ESOC

2:06:54

19

Jim Knox

RR

2:08:12

20

Helen James

Tay

2:08:43

21

Les Dalgleish

ESOC

2:15:04

22

Gordon Neilson

ESOC

2:19:19

23

Pauline & Sarah McAdam

STAG

2:20:35

24

Martin Quirke

ESOC

2:20:50

25

Donald McLeod

FVO

2:23:45

26

Fiona Findlay

ESOC

2:25:44

27

Euan McKenzie

ESOC

2:35:27

28

Janet Clark

ESOC

2:36:24

29

Ewart Scott

ESOC

2:37:14

 

 

PrizeWinners

 

Men

 

Women

1st - Mark Johnston

 

1st - Alison O’Neil

2nd - Stuart Robb

 

2nd -Chris Mcleod

3rd – Andrew Dalgleish

 

3rd – Katy McNeil

 

Medium Course         15km  

 

Position

Name

Club

Time

1

David Robertson

Clyde

2:09:59

2

Robin Orr

Clyde

2:41:09

3

David Allison

STAG

2:45:20

4

Phil Smithard

KFO

2:46:37

5

Steve Wilson

Clyde

2:54:05

6

Robin Sloan

RR

2:56:30

7

Pat Bartlett

FVO

2:57:48

8

Ian Turner

Solway

2:57:51

9

Louie Plenerleith

STAG

3:01:23

10

Gillian Findlay

ESOC

3:10:00

11

Alistair Lessells

ESOC

3:16:41

12

Mark Kasyk

ESOC

3:24:06

13

J McLaren

ESOC

3:29:13

14

Dave Ellison

KFO

3:31:38

15

Robert Findlay

ESOC

3:48:35

16

John Coon

ESOC

3:57:20

17

Janice Nisbet

ESOC

4:07:03

18

Alan Downie

Tay

4:10:08

19

Calvin Crane

 

MP

20

Marieke Dwarshuis

ESOC

Retired

21

Ian Campbell

 

Retired

22

Evelyn Freney

 

Retired

23

Ann Marie Henderson

STAG

Retired

 

 

PrizeWinners

 

Men

 

Women

1st –David Robertson

 

1st – Gillian Findlay

2nd –Robin Orr

 

2nd – Janice Nisbet

3rd – David Allison

 

 

Long Course               20km  

 

Position

Name

Club

Time

1

David Godfree

INT

2:35:33

2

Gillian Godfree

INT

2:49:52

3

Gary Tompsett

STAG

2:52:51

4

Bruce Duncan

 

2:53:20

5

Jamie Thin

INT

2:59:26

6

Paul Currant

 

3:04:51

7

Mark Roberts

 

3:35:29

8

Oliver Stevenson

 

3:47:59

9

John Rathgen

HBT

3:51:34

10

Colin Eades

INT

3:47:35

11

Philip Booth

ESOC

3:55:41

12

Reid Cunningham

ESOC

3:58:35

13

Paul McGreal

RR

4:01:44

14

Rod Dalitz

 

4:03:28

15

Nicholas Becket

 

4:08:15

16

Pierre Emmanuel

 

4:15:00

17

Crawford Lindsay

ESOC

4:26:10

18

Sandra Rathgen

HBT

4:49:13

19

Richard Woodrow

Tay

Retired

20

Andy McLeod

ESOC

Retired

21

Arabella Woodrow

Tay

Retired

                          

 

PrizeWinners

 

Men

 

Women

1st – David Godfree

 

1st – Gillian Godfree

2nd – Gary Tompsett

 

2nd – Sandra Rathgen

3rd – Bruce Duncan