Interlopers - Come and Try It Event Provisional Results

Mortonhall - 21/11/2009

 

A good turnout of competitors despite the damp weather.
Thanks to the campsite for allowing us to use their games room, and thanks to all the helpers.
Well done Paul for organising. Nice courses from Mark his first time at planning.

 

White

0.9km

 

Club

Time

1

Matthew Ross (+ Mary)

Junior + 1

INT

18.20

2

Euan Mackay

M9

 

20.52

3

Kirsty Murray

Junior

 

23.50

4

Kerry, Laura, Fiona, Nerida, Aurea

Juniors

 

34.40

--------------------------White Colour Standard------------------------

 

Yellow

1.2km

 

Club

Time

1

James Ackland

M10

INT

10.35

2

Lewis Reid

M9

 

10.56

3

Callum Campbell

M10

 

12.14

4

Matthew and Borg Shaw

M10 / M45

 

12.47

5

Marc McCall

M12

 

13.48

6

Alastair and Alison Bowyer

M10 / W45

 

13.51

7

Isobel and Stuart Clements, Susan Branigan

W6 +2

 

19.45

8

Sam and Sarah Wright

Junior + 1

 

20.39

9

Neil, Euan, Lorna, Gregor Mackay

 

 

21.20

--------------------------Yellow Colour Standard------------------------

10

James Mathie

M6 + 1

ESOC

24.55

11

Daniel Mathie

M3 + 1

ESOC

25.10

12

Bethany Leitch

W6 + 1

 

25.42

13

Kerry, Laura, Fiona, Nerida, Aurea

Juniors

 

32.20

14

Jamie Lawlor

M6 +2

ESOC

35.02

15

Joseph Lawlor

M4 + 1

ESOC

35.02

16

Torrance family

 

 

36.15

17

Rylance family

 

 

37.40

 

Anthony Addison

M12

INT

8.00

wrong 7

 

Catriona Richardson

 

 

wrong 5-7

 

Orange

2.4km

 

Club

Time

1

Michael Addison

M14

INT

21.30

2

Jon Norton, Sarah Little

M/W21

 

24.15

3

Angus Shaw

M12

 

25.12

4

Martin Little

M65

 

26.48

5

Anthony Addison

M12

INT

27.20

6

Andrew Laird

M40

 

29.09

7

Lewis Reid

M9

 

31.56

--------------------------Orange Colour Standard------------------------

8

Matt Murray

Junior

 

33.05

9

Georgia Williamson

W8

 

34.14

10

Samuel Galloway

M12

 

34.44

11

Sarah Mann

 

 

43.36

12

Caldwell family

 

ESOC

47.17

13

Kirsty Blair

W18

ELO

48.08

14

Sharon Robertson

W21

 

80.46

 

Score

45 minute time limit

Penalty 1pt per 6 secs late

 

Club

Points

collected

Time

Penalty

Final points

1

Simon Gardner

M21

EUOC

450

23.51

 

450

2

James Lyne

M21

EUOC

450

25.23

 

450

3

Richard Beattie

M21

EUOC

450

28.58

 

450

4

Ken Daly

M45

INT

450

31.35

 

450

5

Craig Nolan

M14

ESOC

450

34.49

 

450

6

David McNeish

M35

CLYDE

450

37.44

 

450

7

Paul Richardson

M40

LVO

450

39.45

 

450

8

Helena Nolan

W40

ESOC

450

41.22

 

450

9

Jane Ackland

W45

INT

450

42.43

 

450

10

Matthew Galloway

M12

INT

450

44.28

 

450

11

Maggie Scrugham

W50

ESOC

450

45.29

5

445

12

Ron Nolan

M40

ESOC

440 (no 10)

36.20

 

440

13

Martyn Pegg

M35

ELO

440 (no 11)

44.18

 

440

14

Pawel Bugajski

M21

ESOC

440 (no 11)

44.53

 

440

15

Andreas Wilhelm

M40

INT

390

45.39

7

383

16

Logan and Morag McIntyre

M10/W50

INT

300

41.05

 

300

17

T Hamilton

W21

ESOC

230

41.00

 

230

18

Dorota Bugajska

W21

 

200

41.00

 

200

 

Email ann.haley@ed.ac.uk if you have any enquiries.