Open Men

Splits

2.6km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ross McLennan FVO M21 13:14
2nd Paul Luetzkendorf GUOC M21 13:44
3rd Andrew Lindsay ESOC M18 14:09
4th Thomas Wilson CLYDE M16 14:39
5th Ruari Short EUOC M21 14:47
6th Andrew Dalgleish ESOC M21 15:32
7th Jack Baker EUOC M20 15:43
8th Alistair Hindle ESOC M40 15:48
9th Craig Nolan ESOC M18 15:54
10th Alex Carcas INT M14 16:18
11th Alastair Dunlop CLYDE M35 16:40
12th Peter Gardner INT M21 18:45
13th John paul O'Reilly EUOC M21 19:14
14th Brad Connor FVO M40 23:24
15th Simon Firth ESOC M35 27:45
16th Benoit Baussant EUOC M20 57:32

Open Women

Splits

1.9km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alice Leake EUOC W21 13:09
2nd Bryony Harding EUOC W20 13:15
3rd Anina Brunner EUOC W20 13:21
4th Isla Simmons EUOC W20 13:55
5th Frances Brown FVO W18 14:34
6th Velina Valova EUOC W20 14:37
7th Ocean Regnard EUOC W20 17:58
8th Emma Young GUOC W18 18:06
9th Rebecca Anderson GUOC W21 19:17
10th Regina Kelly EUOC W21 19:19
11th Venla Kantola GUOC W21 19:21
12th Eilidh Nolan ESOC W20 21:55

Juniors

Splits

2.3km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lindsay Robertson CLYDE W14 15:28
2nd Emma Wilson CLYDE W14 15:55
3rd Freddie Carcas INT M14 16:07
4th Roanne Lilley ECKO W14 17:55
5th James Ackland INT M14 18:03
6th Jura Macmillan ECKO W12 23:53
7th Alasdair Lilley ECKO M12 24:51
8th Alice Wilson CLYDE W10 25:49
9th Louis Macmillan ECKO M10 27:29
m3-4 m6-7 Pippa Carcas INT W10 36:14

Social

Splits

1.525km 20m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jamie Connor FVO M10 24:14
2nd June Bleazard ECKO W55 26:04
3rd Kirsten Robertson CLYDE W10 26:24

Super Veteran Men

Splits

2.125km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Donald Petrie CLYDE M55 12:39
2nd Crawford Lindsay ESOC M55 15:51
3rd Ian Davidson CLYDE M55 17:04
4th Blair Young TINTO M55 18:24
5th Robin Strain ELO M60 18:48
6th Les Dalgleish ESOC M60 21:04
7th Bill Stevenson ESOC M60 21:52
8th Charlie Woodward AYROC M55 22:29
9th Robert Findlay ESOC M60 23:51
10th Brian Miller ESOC M55 32:14

Super Veteran Women

Splits

1.95km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Janice Nisbet ESOC W55 16:13
2nd Sally Lindsay ESOC W55 17:58
3rd Lynne Walker BASOC W55 18:33
4th Margaret Dalgleish ESOC W60 20:32
5th Fiona Findlay ESOC W60 22:31
6th Katy Lessells ESOC W60 24:21
7th Tricia Woodward AYROC W55 33:17
8th Patricia McLaughlin STAG W60 43:00

Ultra Veteran Men

Splits

2.025km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Scrutton ESOC M65 16:50
2nd Ian Pyrah ESOC M65 18:23
3rd Pat Squire INT M65 19:06
4th Alastair Lessells ESOC M65 19:20
5th Brian Yates ESOC M65 34:04

Ultra Veteran Women

Splits

1.75km 25m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jim Knox RR M60 24:52
2nd Eleanor Pyrah ESOC W65 26:26

Veteran Men

Splits

2.275km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dave Robertson CLYDE M45 12:07
2nd Graeme Ackland INT M50 13:41
3rd Gary Tompsett STAG M45 14:00
4th Mark Wood ESOC M40 14:11
5th Steve Wilson CLYDE M45 14:19
6th Robin Orr CLYDE M50 15:10
7th Max Carcas INT M40 15:36
8th Davie Frame TAY M50 15:48
9th Trevor Hoey FVO M45 16:48
10th Ross Lilley ECKO M40 17:30
11th Petr Hrobar SOLWAY M45 17:37
12th Andy Paterson CLYDE M45 17:43
13th Andrew Macpherson CLYDE M45 18:20
14th Ronald Nolan ESOC M45 20:10
15th Dave Bleazard ECKO M50 21:43
16th Peter Barnes CLYDE M50 22:43
17th Gordon Macmillan ECKO M45 28:32

Veteran Women

Splits

1.7km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jane Ackland INT W45 15:34
2nd= Rachel Wilson CLYDE W45 17:20
2nd= Lindsey Knox RR W50 17:20
4th Kate Thomas CLYDE W50 18:55
5th Liz Orr CLYDE W50 21:21
6th Jane Carcas INT W45 21:56
7th Helena Nolan ESOC W45 24:32
8th Sue Barnes CLYDE W50 35:39