Open Men

Splits

2.2km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paul Luetzkendorf GUOC M21 13:07
2nd Ross McLennan FVO M21 13:36
3rd Ruari Short EUOC M21 13:56
4th Andrew Dalgleish ESOC M21 14:00
5th Andrew Lindsay ESOC M18 14:26
6th Alex Carcas INT M14 15:42
7th Alastair Dunlop CLYDE M35 15:51
8th Craig Nolan ESOC M18 16:14
9th Jack Baker EUOC M20 16:37
10th Alistair Hindle ESOC M40 17:39
11th Thomas Wilson CLYDE M16 18:13
12th Peter Gardner INT M21 19:00
13th John paul O'Reilly EUOC M21 19:02
14th Brad Connor FVO M40 22:17
15th Benoit Baussant EUOC M20 23:06
16th Simon Firth ESOC M35 35:25

Open Women

Splits

1.9km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Bryony Harding EUOC W20 12:44
2nd Frances Brown FVO W18 13:06
3rd Alice Leake EUOC W21 13:31
4th Velina Valova EUOC W20 14:51
5th Anina Brunner EUOC W20 15:03
6th Isla Simmons EUOC W20 16:17
7th Regina Kelly EUOC W21 18:21
8th Emma Young GUOC W18 19:51
9th Venla Kantola GUOC W21 21:12
10th Ocean Regnard EUOC W20 25:46
11th Rebecca Anderson GUOC W21 25:49
12th Eilidh Nolan ESOC W20 34:50

Juniors

Splits

1.55km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Emma Wilson CLYDE W14 9:55
2nd Freddie Carcas INT M14 10:21
3rd James Ackland INT M14 10:42
4th Lindsay Robertson CLYDE W14 12:35
5th Roanne Lilley ECKO W14 12:45
6th Alasdair Lilley ECKO M12 14:30
7th Jura Macmillan ECKO W12 15:46
8th Louis Macmillan ECKO M10 24:49
9th Alice Wilson CLYDE W10 27:58

Social

Splits

15m

Pos Name Club Age Class Time
1st Iris Macmillan ECKO W10 14:46
2nd June Bleazard ECKO W55 15:55
3rd Kirsten Robertson CLYDE W10 17:42
4th Pippa Carcas INT W10 18:52
5th Jamie Connor FVO M10 24:14

Super Veteran Men

Splits

1.75km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Donald Petrie CLYDE M55 11:01
2nd Ian Davidson CLYDE M55 14:31
3rd Bill Stevenson ESOC M60 17:15
4th Crawford Lindsay ESOC M55 17:52
5th Robert Findlay ESOC M60 19:09
6th Charlie Woodward AYROC M55 20:24
7th Robin Strain ELO M60 21:18
8th Les Dalgleish ESOC M60 27:35
9th Brian Miller ESOC M55 45:23
w4 Blair Young TINTO M55 18:46

Super Veteran Women

Splits

1.325km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lynne Walker BASOC W55 13:34
2nd Margaret Dalgleish ESOC W60 14:36
3rd Sally Lindsay ESOC W55 18:07
4th Fiona Findlay ESOC W60 18:09
5th Janice Nisbet ESOC W55 19:59
6th Katy Lessells ESOC W60 23:26
7th Patricia McLaughlin STAG W60 25:56
8th Tricia Woodward AYROC W55 32:05

Ultra Veteran Men

Splits

1.7km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Scrutton ESOC M65 14:48
2nd Ian Pyrah ESOC M65 15:27
3rd Alastair Lessells ESOC M65 16:10
4th Pat Squire INT M65 16:57
5th Brian Yates ESOC M65 26:17

Ultra Veteran Women

Splits

1.3km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eleanor Pyrah ESOC W65 17:11
2nd Jim Knox RR M60 25:07

Veteran Men

Splits

1.95km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dave Robertson CLYDE M45 11:36
2nd Robin Orr CLYDE M50 11:49
3rd Gary Tompsett STAG M45 11:50
4th Graeme Ackland INT M50 12:18
5th Steve Wilson CLYDE M45 14:28
6th Mark Wood ESOC M40 14:39
7th Andy Paterson CLYDE M45 15:10
8th Ross Lilley ECKO M40 15:31
9th Trevor Hoey FVO M45 16:05
10th Ronald Nolan ESOC M45 16:24
11th Max Carcas INT M40 17:48
12th Dave Bleazard ECKO M50 18:04
13th Petr Hrobar SOLWAY M45 18:33
14th Davie Frame TAY M50 18:40
15th Peter Barnes CLYDE M50 18:52
16th Gordon Macmillan ECKO M45 22:38
17th Andrew Macpherson CLYDE M45 26:42

Veteran Women

Splits

1.35km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lindsey Knox RR W50 11:12
2nd Rachel Wilson CLYDE W45 11:15
3rd Susannah Macmillan ECKO W40 11:54
4th Helena Nolan ESOC W45 12:51
5th Jane Ackland INT W45 12:58
6th Kate Thomas CLYDE W50 13:46
7th Jane Carcas INT W45 16:19
8th Liz Orr CLYDE W50 16:32
9th Sue Barnes CLYDE W50 22:41