Open Men

Splits

4.7km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paul Luetzkendorf GUOC M21 25:09
2nd Ross McLennan FVO M21 25:26
3rd Andrew Lindsay ESOC M18 27:11
4th Ruari Short EUOC M21 27:27
5th Thomas Wilson CLYDE M16 29:38
6th Andrew Dalgleish ESOC M21 30:17
7th Alex Carcas INT M14 30:18
8th Alastair Dunlop CLYDE M35 33:30
9th Jack Baker EUOC M20 34:31
10th John paul O'Reilly EUOC M21 35:22
11th Peter Gardner INT M21 35:55
12th Benoit Baussant EUOC M20 57:41
13th Simon Firth ESOC M35 59:14
w13 Alistair Hindle ESOC M40 27:09
w13 Craig Nolan ESOC M18 28:11

Open Women

Splits

4.1km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Bryony Harding EUOC W20 25:42
2nd Anina Brunner EUOC W20 26:03
3rd Velina Valova EUOC W20 28:43
4th Isla Simmons EUOC W20 28:56
5th Frances Brown FVO W18 30:01
6th Alice Leake EUOC W21 30:03
7th Regina Kelly EUOC W21 38:48
8th Rebecca Anderson GUOC W21 46:54
9th Ocean Regnard EUOC W20 49:30
10th Emma Young GUOC W18 51:12
m12 rtd Venla Kantola GUOC W21  

Juniors

Splits

1.725km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st James Ackland INT M14 9:58
2nd Lindsay Robertson CLYDE W14 10:02
3rd Freddie Carcas INT M14 11:03
4th Emma Wilson CLYDE W14 11:04
5th Roanne Lilley ECKO W14 12:01
6th Alasdair Lilley ECKO M12 13:00
7th Alice Wilson CLYDE W10 16:57
8th Louis Macmillan ECKO M10 18:03
9th Jura Macmillan ECKO W12 18:17
m2 m4-5 Iris Macmillan ECKO W10 30:12

Social

Splits

1.425km 20m

Pos Name Club Age Class Time
1st June Bleazard ECKO W55 22:04
2nd Pippa Carcas INT W10 29:48
3rd Kirsten Robertson CLYDE W10 33:16

Super Veteran Men

Splits

4.025km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Donald Petrie CLYDE M55 24:35
2nd Blair Young TINTO M55 25:54
3rd Crawford Lindsay ESOC M55 29:14
4th Ian Davidson CLYDE M55 31:44
5th Robin Strain ELO M60 36:25
6th Charlie Woodward AYROC M55 36:39
7th Les Dalgleish ESOC M60 38:36
8th Bill Stevenson ESOC M60 40:12
9th Robert Findlay ESOC M60 44:32
10th Brian Miller ESOC M55 56:46

Super Veteran Women

Splits

3.55km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Janice Nisbet ESOC W55 29:22
2nd Sally Lindsay ESOC W55 32:06
3rd Margaret Dalgleish ESOC W60 33:01
4th Lynne Walker BASOC W55 37:27
5th Fiona Findlay ESOC W60 42:21
6th Katy Lessells ESOC W60 49:39
7th Tricia Woodward AYROC W55 51:14
8th Patricia McLaughlin STAG W60 71:22

Ultra Veteran Men

Splits

3.625km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alastair Lessells ESOC M65 32:24
2nd Roger Scrutton ESOC M65 32:48
3rd Ian Pyrah ESOC M65 33:09
4th Pat Squire INT M65 39:35
m1-3 m5-7 Brian Yates ESOC M65 46:42

Ultra Veteran Women

Splits

3.25km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eleanor Pyrah ESOC W65 45:30
n/c Jim Knox RR M60 68:25

Veteran Men

Splits

4.625km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dave Robertson CLYDE M45 25:23
2nd Graeme Ackland INT M50 26:49
3rd Gary Tompsett STAG M45 28:43
4th Mark Wood ESOC M40 28:48
5th Max Carcas INT M40 29:07
6th Robin Orr CLYDE M50 29:16
7th Ross Lilley ECKO M40 29:46
8th Steve Wilson CLYDE M45 29:49
9th Davie Frame TAY M50 32:16
10th Trevor Hoey FVO M45 34:19
11th Ronald Nolan ESOC M45 35:39
12th Petr Hrobar SOLWAY M45 36:12
13th Andy Paterson CLYDE M45 37:24
14th Andrew Macpherson CLYDE M45 40:19
15th Dave Bleazard ECKO M50 44:57
16th Peter Barnes CLYDE M50 52:36

Veteran Women

Splits

3.65km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jane Ackland INT W45 27:39
2nd Rachel Wilson CLYDE W45 31:41
3rd Helena Nolan ESOC W45 32:33
4th Susannah Macmillan ECKO W40 33:24
5th Lindsey Knox RR W50 33:54
6th Kate Thomas CLYDE W50 38:12
7th Jane Carcas INT W45 38:23
8th Liz Orr CLYDE W50 41:04
9th Sue Barnes CLYDE W50 72:20