...return to index

Open Women

Splits

2.075km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rona Lindsay ESOC W21 12:52
2nd Lauren Eyre EUOC W21 14:24
3rd Mirjam Allik CLYDE W21 14:59
4th Alison Campbell EUOC W21 15:06
5th Kirstin Maxwell RR W21 15:11
6th Karen Maxwell RR W20 19:18
7th Elizabeth Loffill STAG W21 19:56
8th Eva Englova GUOC W21 20:47

Juniors

Splits

1.55km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st William Parkinson FVO M20 10:46
2nd Joseph Bartlett INT M14 11:27
3rd Jonathan Harding ELO M16 11:34
4th Rachel Brown ESOC W12 11:55
5th Leah Bartlett INT W12 11:57
6th Ben Brown ESOC M14 12:19
7th Megan Brown ESOC W10 17:26
8th Sam Bartlett INT M10 19:42
9th Kirsten Robertson CLYDE W12 20:55
10th Adam Clark ESOC M10 24:38

Open

Splits

2.35km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Richard Purkis SAX M21 13:12
2nd Andrew Lindsay EUOC M21 13:16
3rd Craig Nolan ESOC M20 13:27
4th Roger Goddard FVO M40 13:42
5th Simon Gardner CLYDE M21 13:43
6th Colm Hill CNOC M21 14:04
7th Mark Purkis EUOC M20 14:05
8th Ross McLennan FVO M35 14:08
9th Andrew Dalgleish ESOC M21 14:26
10th Gary Tompsett STAG M45 14:42
11th Thomas Wilson CLYDE M18 14:57
12th Finlay Walton GUOC M21 15:18
13th Robert Kravcovs CLYDE M21 15:22
14th Clément Claret EUOC M21 15:32
15th Walter Clark ESOC M35 15:38
16th Arnis Saltums CLYDE M21 16:02
17th Rory Matheson CLYDE M21 16:25
18th Peter Gardner INT M21 16:33
19th Terry Johnstone ESOC M45 18:55
m9 Ty Solomon CLYDE M35 30:03

Social

Splits

1.35km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Catriona Robertson CLYDE W20 14:31
2nd Finn Duguid TAY M10 19:04
3rd Caitlin Robertson No Club W21 19:23
4th Ashley Monaghan GUOC W21 30:41
5th Gil Penman STAG M55 32:49

Super Veteran Men

Splits

1.825km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Maxwell RR M55 11:10
2nd Blair Young TINTO M55 12:10
3rd Gareth Bryan-jones FVO M70 12:32
4th Crawford Lindsay ESOC M60 13:00
5th Bob Cherry AYROC M55 13:03
6th Charlie Woodward AYROC M60 13:45
7th Ian Davidson CLYDE M55 14:00
8th Michael Stewart ESOC M55 14:54
9th Robert Neil FVO M55 15:19
10th Patrick Smyth NATO M55 15:38
n/c Allan Forrester IND M21 23:29
rtd Donald Petrie CLYDE M55  

Super Veteran Women

Splits

1.5km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lindsey Knox RR W55 12:41
2nd Margaret Dalgleish ESOC W60 13:42
3rd Maggie Scrugham ESOC W55 14:11
4th Amelia Petrie CLYDE W55 15:02
5th Pauline McAdam RR W60 15:09
6th Sally Lindsay ESOC W55 15:45
7th Fiona Hendrie FVO W55 16:00
8th Liz Orr CLYDE W55 16:59
9th Sheelagh Nichol AYROC W55 18:39
10th Fiona Johnston RR W55 19:00
11th Tricia Woodward AYROC W55 19:51

Ultra Veteran Men

Splits

1.6km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Phil Smithard KFO M65 11:41
2nd Alastair Lessells ESOC M65 12:20
3rd Ian Pyrah ESOC M70 13:06
4th Pat Squire INT M65 13:42
5th Robin Strain ELO M65 15:43
6th Robert Philp KFO M70 16:47
7th Les Dalgleish ESOC M65 16:51
8th Dougie Condy AYROC M65 18:00
9th Robert Findlay ESOC M65 23:18

Ultra Veteran Women

Splits

1.35km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eleanor Pyrah ESOC W70 14:33
2nd Sheila Strain ELO W65 15:26
3rd Katy Lessells ESOC W65 18:56
4th Anne Stevenson ESOC W65 21:57
5th Janet Clark ESOC W70 22:38

Veteran Men

Splits

2.05km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dave Robertson CLYDE M50 11:28
2nd Patrick Walder CLYDE M45 12:10
3rd Jon Cross FVO M45 12:58
4th John McKendrick STAG M45 13:32
5th Alastair Dunlop CLYDE M40 14:20
6th Rupert Parkinson FVO M45 14:36
7th Steve Wilson CLYDE M50 15:02
8th Pat Bartlett INT M45 16:15
9th Ronald Nolan ESOC M45 17:04
10th Alistair Duguid TAY M40 17:43
11th Colin Ledlie INT M45 19:33
12th Scott McKendrick IND M45 20:01
13th Robert Cranston RR M50 20:04
14th Tim Harding ELO M50 20:27
15th Jim O'Donoghue STAG M40 20:29
16th John Robertson TINTO M50 22:09
m3-11 Robin Orr CLYDE M50 14:28

Veteran Women

Splits

1.675km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Helena Nolan ESOC W45 13:14
2nd Rachel Kirkland INT W40 13:29
3rd Alison Cunningham ESOC W50 13:36
4th Judith Bell ESOC W45 18:22
5th Marie claire Shankland FVO W45 23:58
6th Su Twissell INT W45 24:22