...return to index

Open Women

Splits

3.05km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Kirstin Maxwell RR W21 17:34
2nd Rona Lindsay ESOC W21 18:17
3rd Lauren Eyre EUOC W21 18:34
4th Alison Campbell EUOC W21 18:57
5th Mirjam Allik CLYDE W21 22:13
6th Karen Maxwell RR W20 24:34
7th Elizabeth Loffill STAG W21 25:50
8th Eva Englova GUOC W21 25:59

Juniors

Splits

2.15km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jonathan Harding ELO M16 16:01
2nd Ben Brown ESOC M14 16:49
3rd Rachel Brown ESOC W12 19:22
4th Leah Bartlett INT W12 22:43
5th Sam Bartlett INT M10 23:46
6th Megan Brown ESOC W10 24:07
7th Adam Clark ESOC M10 33:58
8th Kirsten Robertson CLYDE W12 37:27
9th Joseph Bartlett INT M14 47:01
w7 William Parkinson FVO M20 19:45

Open

Splits

3.625km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Wilson CLYDE M18 17:50
2nd Colm Hill CNOC M21 18:15
3rd Richard Purkis SAX M21 18:28
4th Roger Goddard FVO M40 19:12
5th Simon Gardner CLYDE M21 19:45
6th Mark Purkis EUOC M20 20:27
7th Peter Gardner INT M21 21:07
8th Andrew Lindsay EUOC M21 22:04
9th Craig Nolan ESOC M20 23:06
10th Arnis Saltums CLYDE M21 23:08
11th Clément Claret EUOC M21 23:19
12th Walter Clark ESOC M35 23:39
13th Ross McLennan FVO M35 23:45
14th Andrew Dalgleish ESOC M21 23:52
15th Rory Matheson CLYDE M21 25:27
16th Terry Johnstone ESOC M45 26:37
17th Robert Kravcovs CLYDE M21 26:44
18th Finlay Walton GUOC M21 29:18
19th Ty Solomon CLYDE M35 41:29

Social

Splits

2km 25m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ashley Monaghan GUOC W21 18:45
2nd Caitlin Robertson No Club W21 19:06
3rd Gil Penman STAG M55 19:18
m3-5 Finn Duguid TAY M10 19:19

Super Veteran Men

Splits

2.925km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Blair Young TINTO M55 17:23
2nd Ian Maxwell RR M55 18:48
3rd Bob Cherry AYROC M55 19:36
4th Patrick Smyth NATO M55 20:10
5th Gareth Bryan-jones FVO M70 20:44
6th Michael Stewart ESOC M55 21:44
7th Ian Davidson CLYDE M55 22:11
n/c Allan Forrester IND M21 23:32
8th Robert Neil FVO M55 23:55
9th Crawford Lindsay ESOC M60 24:07
10th Charlie Woodward AYROC M60 24:55

Super Veteran Women

Splits

2.7km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Fiona Hendrie FVO W55 22:48
2nd Lindsey Knox RR W55 23:30
3rd Pauline McAdam RR W60 23:56
4th Tricia Woodward AYROC W55 23:57
5th Sally Lindsay ESOC W55 24:25
6th Maggie Scrugham ESOC W55 25:09
7th Margaret Dalgleish ESOC W60 26:52
8th Sheelagh Nichol AYROC W55 27:42
9th Liz Orr CLYDE W55 31:44
10th Fiona Johnston RR W55 31:49

Ultra Veteran Men

Splits

2.85km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alastair Lessells ESOC M65 21:00
2nd Robert Philp KFO M70 22:03
3rd Robin Strain ELO M65 22:27
4th Dougie Condy AYROC M65 22:34
5th Ian Pyrah ESOC M70 24:15
6th Pat Squire INT M65 24:40
7th Les Dalgleish ESOC M65 27:19
8th Robert Findlay ESOC M65 36:35
m8 Phil Smithard KFO M65 21:45

Ultra Veteran Women

Splits

2.475km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sheila Strain ELO W65 20:23
2nd Eleanor Pyrah ESOC W70 22:56
3rd Katy Lessells ESOC W65 27:59
4th Janet Clark ESOC W70 31:00
5th Anne Stevenson ESOC W65 31:54

Veteran Men

Splits

3.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Patrick Walder CLYDE M45 17:51
2nd Jon Cross FVO M45 19:46
3rd Alastair Dunlop CLYDE M40 20:12
4th Dave Robertson CLYDE M50 20:54
5th Steve Wilson CLYDE M50 21:33
6th John McKendrick STAG M45 22:07
7th Pat Bartlett INT M45 23:08
8th Robert Cranston RR M50 25:42
9th Rupert Parkinson FVO M45 26:13
10th Scott McKendrick IND M45 26:41
11th Ronald Nolan ESOC M45 27:46
12th John Robertson TINTO M50 29:00
13th Jim O'Donoghue STAG M40 33:00
14th Tim Harding ELO M50 34:49
15th Colin Ledlie INT M45 35:25
m6 Alistair Duguid TAY M40 27:21

Veteran Women

Splits

2.85km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alison Cunningham ESOC W50 21:06
2nd Helena Nolan ESOC W45 23:26
3rd Rachel Kirkland INT W40 31:27
4th Judith Bell ESOC W45 31:29
5th Su Twissell INT W45 40:44
m8 Marie claire Shankland FVO W45 37:08